Spilves lidlaukā norisinājās aviācijas svētki “Riga Fly-in 2019"

20.08.2019

Ar devīzi TEV BŪS LIDOT! 17.augustā Spilves lidlaukā norisinājās aviācijas svētki “Riga Fly-in 2019" – azartisks, pozitīvs un tālejošas idejas pasākums Rīgas svētku ietvaros. Svētku mērķis bija popularizēt mazo aviāciju un apliecināt Latvijas Aviācijas muzeja izveides nepieciešamību.

Svētki pulcēja vairākus tūkstošus apmeklētāju, kas ar vienādu interesi vēroja gan gaisa šovu debesīs, gan asprātīgu vēsturisko ekspozīciju uz zemes. Tā bija izvietota uz piecām radaru antenām un vēstīja par latviešu lidotājiem pirms 100 gadiem. Fokuss – 1919., kas ir arī Latvijas militārās aviācijas dzimšanas gads. Atbildot uz 10 jautājumiem, varēja piedalīties konkursā. Galvenā balva – airBaltic lidojums divām personām uz jebkuru galamērķi. Aizpildītas tika teju 1000 anketas, no kurām nekļūdīgas bija 62. Ieguvēji bija visi, jo tika uzjundīta neviltota interese par Latvijas aviācijas vēsturi.

Svētkos ar galvu reibinošiem priekšnesumiem debesīs skatītājus aizrāva augstākās pilotāžas meistars Aleksandrs Brincalovs un lietuviešu pilotāžas grupa - trio ANBO no Kauņas. Tāpat klātesošos priecēja Daugavpils izpletņlēcēju sporta kluba sportistu drosmīgie lēcieni un mūsu militārās aviācijas operāciju paraugdemonstrējumi, kā arī iespēja militāros un robežsardzes lidaparātus izpētīt uz zemes. Interesentiem un topošajiem pilotiem bija iespēja iepazīties ar divu Latvijas pilotu skolu - Airbaltic Pilot Academy un Airtraining Group piedāvātajām iespējām.

Ar mirkļbirkām #tevbuslidot un #aviacijasmuzejambut pasākuma apmeklētāji sociālajos tīklos ievietoja bildes no pasākuma. Pozitīvās emocijas un interese par vēsturi nav noslēpjamas. Apmeklētāji bija vienisprātis, ka Spilve ir Latvijas aviācijas šūpulis un tur jātop  Latvijas aviācijas muzejam. 

Spilves aviācijas svētkos notika grāmatas ‘’TEV BŪS LIDOT’’ atvēršana. To 1935.gadā sarakstījis viens no pirmajiem latviešu lidotājiem un aviācijas žurnālists Rūdolfs Celms (1894-1984). Šie aizraujošie memuāri vēsta par lidotāja piedzīvojumiem no 1911. līdz 1917.gadam – laikā, kad aviācija tikai dzima un bija pieejama vien pašiem drosmīgākajiem. Grāmatu izdevusi biedrība "Latvijas Aviācijas muzejs “Spilve”", kas kopā ar nodibinājumu ‘’Lidosta ‘’Spilve’’’’ bija pasākuma rīkotāji. Programmas vadītājs iemiesoja latviešu lidotāja tēlu pirms simts gadiem un paralēli šova komentāram sniedza aizraujošu vēsturisko informāciju.