Rīgas svētku ietvaros norisināsies IV Lībiešu dziesmu svētki - Līvõd lōlõd pivād

16.08.2019

Rīgas svētku ietvaros Rīgas augstākajā virsotnē – Dzegužkalnā ikviens aicināts uz Lībiešu dienu un tās noslēguma lielkoncertu “IV Lībiešu dziesmu svētki”. Svētki norisināsies no plkst. 12.00 līdz 20.00. Lai godātu Rīgas pirmiedzīvotāju klātesamību mūsdienu Rīgā, apmeklētājiem būs iespēja izmēģināt senākas un mūsdienās izmantotas amatu prasmes, nogaršot tradicionālus lībiešu ēdienus, piedalīties lībiešu rotaļās un svētku noslēgumā piedzīvot lībiešu un somugru dančus.   

Lībiešu diena iesāksies ar aktivitātēm bērniem un brīvdabas branču lībiskās noskaņās. Dienas gaitā muzicēs vairākas lībiešu muzikālās apvienības un norisināsies svētku tirdziņš ar amatnieku darbnīcām.

Svētku gaidītākais notikums turpinās lībiešu dziesmu svētku tradīciju un pulcēs korus, tautā iemīļotus mūziķus un solistus uz kopīgu lielkoncertu. Lielkoncerta muzikālais stāsts atspoguļos lībiešu un to radu tautu autentisko kultūru. Svētkos izskanēs tautas dziesmu apdares un oriģinālkompozīcijas, eklektiski apvienojoties kora, tautas un pasaules mūzikas elementiem. 

IV Lībiešu dziesmu svētku lielkoncerta muzikālo leģendu stāstu veidos komponista Uģa Prauliņa radītās kompozīcijas, sasaucot kopā visus Latvijas somugrus ar atbalsīm Latvijas dienvidu robežā, Sāremā un Pērnavā. Kā arī komponistes Agnetas Krilovas-Bērziņas jaundarbi. Svētku lielkoncertā piedalās Salaspils koris “Lōja” (diriģents Ģirts Gailītis), Saulkrastu koris “Anima” (diriģente Laura Leontjeva), Latvijas Mākslas akadēmijas jauktais koris “Senais kalns” (diriģents Einārs Verro), Liepupes pagasta jauktais koris “Pernigele” (diriģente Arta Zunde), Rīgas Kultūras centra "Iļģuciems" kamerkoris "Muklājs" (diriģents Jānis Kokins, kormeistars Ralfs Šmīdbergs), solisti Julgī Stalte, Elīna Ose, Ilona Dzērve, Matīss Tučs, mūziķi Andris Grunte, Mārtiņš Miļevskis, Latvīte Cirse, Andis Klunčnieks, Otto Trapāns. Lielkoncertu papildinās folkloras kopa “Skandinieki”, Rīgas lībiešu ansamblis “Līvlist”, Ventspils lībiešu ansamblis “Rāndalist”, Tārgales pagasta līvu folkloras kopa “Kāndla” un citi mākslinieki. Svētku norisi vadīs aktieris Toms Liepājnieks. 

Latvija ir līvu un latviešu tēvzeme. Rīga ir kā krustpunkts, kur satiekas stāsti un leģendas. Tieši Rīgā, augstākajā pilsētas kalnā – Dzegužkalnā, radīsim vakardienas sasaisti ar rītdienu – divu unikālu tautu kultūru mijiedarbības nākotnes pastāvības formu.