Jaunumi

“Rīgas svētki 2018” – pilsētas 817. dzimšanas diena, kas šogad notika Latvijas valsts simtgades zīmē, risinājās pilsētas parkos un laukumos, sporta un kultūras centros. Svētkus apmeklēja vairāk nekā 230 000 rīdzinieku, pilsētas viesu no Latvijas novadiem, kā arī tūristi no ārvalstīm.

Rīgas svētku organizatori vērš autovadītāju uzmanību uz to, ka pirmdien, 20. augustā, satiksme 11. novembra krastmalā tiks atjaunota dienas otrajā pusē, jo svētku programmas kulminācijas pasākumi un lielais 4. Baltijas bundzinieku samits noslēgsies tikai svētdien vēlu vakarā. Autovadītāji tiek lūgti izturēties ar sapratni un aicināti pirmdienas rīta pusē izvēlēties citus maršrutus, apbraucot 11. novembra krastmalu.

Rīgas svētku trešajā dienā, 19. augustā, apmeklētājiem būs iespēja vērot 4. Baltijas bundzinieku samita dalībnieku priekšnesumus, paviesoties Piena svētkos, klausīties vairākas koncertprogrammas, piedalīties sporta aktivitātēs un padejot zaļumballē, kā arī vērot ielu cirku, gleznot plenērā un iepirkties tirdziņos.

Rīgas svētku otrajā dienā, 18. augustā, rīdzinieki un pilsētas viesi aicināti apmeklēt daudzveidīgus pasākumus Rīgas parkos un laukumos gan pilsētas centrā, gan apkaimēs, baudīt labāko restorānu piedāvājumu, iesaistīties sporta aktivitātēs, kopā ar bērniem vērot ielas cirka mākslinieku priekšnesumus, iepirkties svētku tirdziņos, kā arī doties uz svinību kulminācijas pasākumu „Uz Rīgu!” 11. novembra krastmalā un vakara noslēgumā vērojot svētku uguņošanu.

Uz “Rīgas svētku – 2018” pasākumu “Būt Rīgā un Rīgai – cauri laikiem Latvijā” sestdien, 18. augustā, no pulksten 11.00 līdz 17.00 aicina Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs. Pasākuma programma piedāvā piesātinātu un izzinošu atpūtas dienu visu paaudžu rīdziniekiem un Rīgas viesiem – ekskursijas, koncertus, seno deju meistarklases, izstādes, animācijas radošo darbnīcu – zīmēšanu un filmas veidošanu, fotosalonu, kā arī teatrālas improvizācijas un spēli ar uzdevumiem par Rīgu un rīdziniekiem.

Piektdien, 17. augustā, ar koncertu Vērmanes dārzā „Laikmets un mūzika”, ar Imanta Kalniņa dziesmu vakaru Grīziņkalnā, koncertciklu „Dziesmu tilti” un gaismas šovu „Ūdens stāsts mēness gaismā” sāksies Rīgas svētki 2018 – pilsētas 817. dzimšanas dienas svinības. Trīs svētku dienās rīdzinieki un pilsētas viesi aicināti apmeklēt daudzveidīgo pasākumu programmu gan 11. novembra krastmalā, gan Vērmanes dārzā, gan kultūras iestādēs, gan parkos un laukumos pilsētas centrā un apkaimēs.

Pirmajā Rīgas svētku dienā, 17. augustā, Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs ar kundzi tradicionālajā Zelta kāzu jubilāru godināšanas pasākumā sveiks vairāk nekā 170 rīdzinieku pārus, kuri laulībā nodzīvojuši 50 gadus. Svinīgais pasākums notiks Kultūras pilī „Ziemeļblāzma”.

Visi, kas Rīgas svētku laikā vēlas ne tikai atpūsties un izklaidēties, bet arī paveikt kādu labu darbu, ir aicināti apmeklēt starptautisko izstādi “United Buddy Bears” Doma laukumā. Izstādes īpašā misija ir palīdzēt trūkumā nonākušiem bērniem, tāpēc Rīgā “United Buddy Bears” kopā ar Bērnu slimnīcas fondu vāc ziedojumus mazajiem pacientiem, kuru ārstniecībai ir nepietiekošs valsts finansējums. Ko apskatīt izstādē un kāpēc Latvijai tajā ir divi lāči, stāsta Vācijas Federatīvās Republikas vēstnieks Rīgā Rolfs Šute.

dr. Klauss Herlics, “Buddy Bär Berlin GmbH” līdzdibinātājs un Rolfs Šute, Vācijas Federatīvās Republikas vēstnieks Latvijas Republikā (pa labi), Copyright: Vācijas vēstniecība Rīgā

Svētdien, 19. augustā, visas dienas garumā no 12.00 līdz 23.00 Rīgā, Briāna ielas labiekārtotajā kvartālā pie Stricka villas un kafejnīcas "Piens", ar muzikāliem priekšnesumiem, teātra izrādēm, meistardarbnīcām un laikmetīgo cirku tiks svinēti jau desmitie "Piena svētki". Pilsētas festivālu šogad apmeklēt bez maksas aicināti kā bērni, tā pieaugušie. Ieskaties “Piena svētku” programmā!

18. augustā no plkst. 10.00 līdz plkst. 19.00 Rīgas svētku ietvaros Esplanādes parkā projekta HANSA pilsētas – Koknese, Kuldīga, Straupe, Limbaži un Cēsis – aicinās uz virkni daudzveidīgu aktivitāšu, piedāvājot rīdziniekiem un svētku viesiem iepazīt un izpētīt vēsturisko Hanzas laiku un tā mantojumu mūsdienās.

Izsmalcināti sezonālie ēdieni par demokrātiskām cenām, galanta apkalpošana, apetīti rosinoša apkārtējā vide un tai pielāgota mūzika – tie ir vilinājumi, ar ko ikvienu rīdzinieku un pilsētas viesi sestdien, 18. augustā uz Spīķeriem aicinās Rīgas svētku restorāns. Turklāt garšas kārpiņu baudījumu vēl īpašāku padarīs šefpavāru apņemšanās ikvienu ēdienu sasaistīt ar Latvijas jubilejas skaitli 100. Vai tie būs simts grami, simts garšas vai pēcgaršas – tas paliks noslēpums līdz pat brīdim, kad atnāksiet, sola pasākuma rīkotāja – nodibinājuma “Rīgas Tūrisma Attīstības Birojs” sabiedrisko attiecību projektu vadītāja Anna Blaua.

Šī gada 18. augustā no plkst. 11.00 līdz 16.00 Rīgas Centrāltirgus Nēģu laukumā norisināsies Rīgas svētkiem veltīts pasākums. Tirgus apmeklētāji savu radošumu varēs apliecināt vairākās radošajās darbnīcās, darinot produktus tekstilā, gatavojot individualizētus auduma iepirkumu maisiņus, kā arī apgleznojot burciņas ziemas gardumu konservēšanai.

Rīgas Latviešu biedrība programmā "Sapņu dārzs – Rīgas Latviešu biedrībai 150" Rīgas svētku ietvaros 2018. gada 18. augustā plkst. 14.00 Vērmanes dārza estrādē svētku viesiem piedāvās izbaudīt Jauno folkloras zvaigžņu koncertu.

Rīgas svētkos šo piektdien, 17. augusta vakarā, no pulksten 19.00 līdz 22.00 Austras biedrība aicina būt kopā ar tautā iemīļotā komponista Imanta Kalniņa dziesmām komponista bērnības atmiņu piepildītajā Grīziņkalnā. Savulaik Zvaigžņu ielā atradās Kalniņu ģimenes mājvieta un skaisti kopts pagalms, kur starp dažādiem augiem ziedēja arī akācijas. Lai arī ēkas vairs nav un apkārtne mainījusies, pagātne saplūst ar tagadni un viss notikušais saglabājas tepat – atmiņās, apziņā un mūzikā.

Rīgas svētku laikā pilsētas laukumos, muzejā, ēku skatlogos un kultūras centrā būs apskatāmas vairākas izstādes, tostarp jau iedzīvotāju un tūristu interesi guvušās – “Rīgas 100 gados”, kas izvietota Līvu laukumā un izstāde “United Buddy Bears Riga 2018”, kas apskatāma Doma laukumā.

Līdz ar Tallinas kamerorķestra un Viļņas Sv. Kristofera kamerorķestra ierašanos Rīgā, sagaidāma uzstāšanās virknei spožu Baltijas valstu solistu koncertā “Simtgades skaņas”, kas Rīgas svētku ietvaros notiks 18. augustā plkst. 17.00 VEF Kultūras pilī. Veronika Poviļoniene, Petrs Višņausks, Raivo Tafenau, Tīts Kikass, Kirke Karja, Mihkels Melgands – katrs no viņiem ierakstījis savu devumu Lietuvas un Igaunijas mūzikas dzīvē.

Atzīmējot Lietuvas valsts neatkarības 100 gadadienu, Rīgas svētku laikā no 17.līdz 19.augustam Pilsētas jahtklubā Ķīpsalā būs apskatāma leģendārā buru jahta “Lietuva”. Jahta neoficiālais Lietuvas neatkarības simbols, kas apceļo Baltijas valstu ostas, kurās arī šogad tiek svinēta neatkarības simtgade. Rotāta ar īpašu simtgades buru, jahta “Lietuva” šovasar apmeklēja Gdaņsku, Tallinu un braucienu noslēdz Rīgā. Jahtas apkalpi veido pieci profesionāli un pieci iesācēji burātāji, kā arī 19 brīvprātīgie kadeti, kas mainās apmeklētajās ostās.

18. un 19. augustā, Rīgas svētku laikā, no plkst. 12.00 līdz plkst. 18.00 Vērmanes dārzā darbosies Rīgas Centrālās bibliotēkas (RCB) grāmatu maiņas punkts. Tā adrese būs Grāmatu ielā, ko rīko Latvijas Grāmatizdevēju asociācija.

Rīgas Latviešu biedrība Rīgas svētku laikā apmeklētājiem vērs ne tikai savas ēkas durvis, bet arī piedāvās plašu koncertprogrammu pāri ielai esošajā Vērmanes dārzā. Tur trīs dienu laikā uz divām skatuvēm notiks 28 lielāki un mazāki koncerti, kā arī vairāk par 20 aizraujošiem notikumiem – paredzēti dažādām gaumēm un vecumiem. Kā stāsta Rīgas Latviešu biedrības biroja vadītāja Stella Līpīte: “Vērmanes dārzā Rīgas svētku dienās 21. gadsimts satiksies ar 19. un 20. gadsimtu.”

Koncertu cikls „Dziesmu tilti” ir jau tradicionāls pilsētas svētku pasākums, kad trīs dienu garumā vairāku desmitu māksliniecisko vienību un solistu veidota koncertprogramma izskan uz brīvdabas skatuves „Origo Summer Stage” Stacijas laukumā.

11. novembra krastmala Rīgas svētkos ir bijusi gan lielākais Rīgas teātris, gan lielākā kinozāle un lielākais Rīgas parks, bet Latvijas simtgades svētkos tā kļūs par galveno satikšanās vietu mūsu zemes pašā centrā – Rīgā. Svētku moto būs „UZ RĪGU!” – uz vietu, kur radi un draugi no visiem Latvijas novadiem mūsu valsts simtgadē satiekas Latvijas viducī.

Rīgas svētkos īpaša nozīme piešķirta Latvijas valsts simtgadei, Rīgas Latviešu biedrības 150 gadadienai, kā arī radiem, draugiem un kaimiņiem, tādēļ svētku dienās galvaspilsētā būs vērojama interesanta, vizuāli krāšņa draugu un kaimiņu – viesmākslinieku sarūpēta pasākumu programma. Ciemos ieradīsies mākslinieki no Lietuvas, Igaunijas, Čīles, Čehijas, Taivānas, Spānijas, Korejas un Zviedrijas.

Foto Rytis Seskaitis

Rīgas Latviešu biedrība programmā "Sapņu dārzs – Rīgas Latviešu biedrībai 150" Rīgas svētku ietvaros Vērmanes dārzā svētku viesiem piedāvā daudzveidīgas norises. Īpaša programma sarūpēta mūzikas gardēžiem.

Foto: Ģirts Ragelis

Kad Rīgas svētku svinības lēnām sāks pierimt, emocijas no jauna uzjundīs un krietnu adrenalīna devu svētkiem piešķirs Latvijas volejbola izlase, kas 19. augusta vakarā dosies “Gadsimta cīņā” pret kaimiņiem igauņiem. Spēle būs spraiga, jo tā var dot iespēju kādai no komandai iekļūt Eiropas čempionāta finālturnīrā. Par to, kā mūsu sportisti gatavojas šim mačam un kāpēc Arēnā Rīga tiek gaidīts plašs līdzjutēju loks, stāsta Latvijas Volejbola federācijas ģenerālsekretārs Edgars Zaiženijs.

Baltijas bundzinieku samits ir lielākais šāda veida notikums Ziemeļeiropā, kas pulcē jau vairāk nekā 300 bundziniekus no dažādām valstīm. Šogad tas notiks ceturto reizi, kad 19. augustā 11. novembra krastmalā Rīgas 817. dzimšanas dienā pulcēsies ikviens interesents no Latvijas un ārzemēm, bet īpašo viesu statusā būs ASV, Ungārijas un Polijas sitaminstrumentu spēles pārzinātāji.

No 17. līdz 19. augustam rīdzinieki, Latvijas pilsētu un novadu iedzīvotāji, kā arī ārvalstu tūristi aicināti apmeklēt Rīgas svētku daudzveidīgo pasākumu programmu – koncertus, izrādes, sporta sacensības, aviācijas paraugdemonstrējumus, izstādes, ārvalstu kolektīvu priekšnesumus, tirdziņus un Ostas svētkus. Pasākumu programma pieejama tīmekļa vietnē www.rigassvetki.lv.

Apvienojot Rīgas, Tallinas un Viļņas orķestrus, Baltijas valstīs iemīļotus solistus un pasaules džeza pērles līdztekus Baltijas valstu komponistu jaunradei, Rīgas svētku viesiem tiks piedāvāts reti dzirdams augstākās klases muzikāls baudījums. Par tā tapšanu, saturu un norisi stāsta pasākuma organizatora – Orķestra “Rīga” direktore, komponiste un mākslas doktore Ilona Breģe.

Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments aicina pieteikties tirdzniecībai „Rīgas svētku 2018” norises laikā 11. novembra krastmalā 18. un 19. augustā.

Sveicot Baltijas valstis simtgadē, to galvaspilsētu - Rīgas, Tallinas un Viļņas – orķestri apvienojušies koncertprogrammā “Simtgades skaņas”. Programma tiks atskaņota Tallinā, Brīvības laukumā, 2018. gada 25. augustā, un Viļņā, Katedrāles laukumā, 2018. gada 2. septembrī. Koncerts Rīgā notiks Rīgas svētku ietvaros 2018. gada 18. augustā plkst. 17.00 VEF Kultūras pilī.

Orķestris “Rīga” -  autors Jānis Porietis

Jau astoto gadu pēc kārtas Rīgas svētku un Ostas svētku ietvaros priecēs “Ielu mūzikas diena”, kas notiks 18. augustā no plkst. 12.00 līdz plkst. 21.00 dažādās Rīgas vietās: Zviedru vārtos, Smilšu ielā, Valņu ielā, Kaļķu ielā, Rīdzenes ielā un Bastejkalnā, piedāvājot ikvienam klausītājam pabūt katrā no tām, klausoties dažādu žanru mūziku. Līdz 7.augustam aicinām pieteikties mājas lapā ielumuzika.lv gan profesionāļus, kas jau ir kāpuši uz lielās skatuves, gan amatierus, kas vēl ir tikai sava muzikālā ceļa sākumā.

Jau pēc mēneša – no 17. līdz 19. augustam,  norisināsies Rīgas svētki – daudzu rīdzinieku un pilsētas viesu gada gaidītākais notikums. Šogad svētki noritēs Latvijas simtgades un Latviešu biedrības nama 150 gadu jubilejas zīmē.