Rīgas svētkos ar priekšnesumiem priecēs vairāki ārvalstu viesmākslinieku kolektīvi

09.08.2018

Rīgas svētkos īpaša nozīme piešķirta Latvijas valsts simtgadei, Rīgas Latviešu biedrības 150 gadadienai, kā arī radiem, draugiem un kaimiņiem, tādēļ svētku dienās galvaspilsētā būs vērojama interesanta, vizuāli krāšņa draugu un kaimiņu – viesmākslinieku sarūpēta pasākumu programma. Ciemos ieradīsies mākslinieki no Lietuvas, Igaunijas, Čīles, Čehijas, Taivānas, Spānijas, Korejas un Zviedrijas.

Rīdziniekiem jau pazīstamā Čehijas ielu teātra „V.O.S.A. Theater” akrobātu trupa ar divām izrādēm – „Zivis” un „Eņģelis” būs sastopama 11. novembra krastmalā gan sestdien, gan svētdien. Šajā vietā apmeklētājus priecēs arī Taipejas jauniešu tautas sporta grupa ar aizraujošas rotaļlietas un vienlaikus tautas spēles „Diabolo” paraugdemonstrējumiem. „Diabolo” triku un stilu dažādība padara šo spēli daudzveidīgu un skatuvisku. Līdztekus 4. Baltijas bundzinieku samitam, 11. novembra krastmalā svētku apmeklētāji varēs vērot Korejas Republikas bundzinieku grupas „Tago” priekšnesumu. „Tago” nozīmē pasaules izgaismošanu ar bungu skaņu palīdzību. Šovā tiks izmantoti dažādi Korejas tradicionālie mūzikas instrumenti – sākot no gigantiskām bungām līdz pat ļoti miniatūriem sitaminstrumentiem. Bundzinieki izpildīs gan tradicionālus, gan laikmetīgus skaņdarbus, viņu sniegumu papildinās dejotāju priekšnesumi, pilni ekspresivitātes un akrobātikas elementu.

Ikviens, kuram patīk laikmetīgais cirks, būs gaidīts Jaņa Rozentāla laukumā, kur pasākumā „Centrtieces spēks” būs vērojamas trīs dažādu cirka mākslinieku izrādes. Spānijas Dejas kompānija „HURyCAN” izrādē „Asuelto” ar kustību parādīs attiecības starp cilvēkiem, atklājot, ka mūsu ķermenis ir spēcīgs komunikācijas ierocis. Savukārt Spānijas klauna Murmuyo izrādē „Fisura” galvenais instruments būs viņa paša ķermenis, ar to viņš izrādīs emocijas un radīs tēlus, nodrošinot vieglu un rotaļīgu atmosfēru, kurā pati būtiskākā būs saspēle ar publiku. Interesantu pārsteigumu ir sagādājusi laikmetīgā cirka trupa „Soon Company” no Zviedrijas. Viņu izrāde „Gregarious” būs smalka ironija par mūsdienu pasaules izvēlēm, kad dienas steigā, cīnoties par statusu, naudu un slavu, aizmirstam par cilvēciskajām vērtībām.

Svētku apmeklētājus gaida tikšanās arī ar tradicionālās muzicēšanas grupu „Montemar” no Čīles, kas ikvienu priecēs ar Čīles folkloras tautasdziesmām un dejām koncertos, kas notiks uz „Origo Summer Stage” skatuves, kā arī 11. novembra krastmalā. Uz „Origo Summer Stage” skatuves jau tradicionāli Rīgas svētku laikā trīs dienu garumā notiek koncertcikls „Dziesmu tilti”, kur skatītāji šogad varēs vērot kaimiņvalsts Igaunijas vairāku populāru mūzikas grupu uzstāšanos. Kaimiņu igauņu grupas: „Justament”, „Genka & Paul Oja”, „Olavi Oterpalu Band”, „Olavi Kõrre Volleyball Band”, „Tallinn Technical University Choir” kā fanu iesildītāji būs sastopami arī pirms Eiropas čempionāta kvalifikācijas spēles volejbolā.

Kaimiņvalstu skatuves mākslinieku sniegumu varēs baudīt arī VEF Kultūras pilī, kur, atzīmējot Baltijas valstu simtgadi, to galvaspilsētu – Rīgas, Tallinas un Viļņas orķestri apvienojušies koncertprogrammā „Simtgades skaņas”. Koncertā skanēs A. Maskata, R. Paula, J. Rētsa, E. Tamberga, T. Leiburo kompozīcijas. Pirmajā daļā Tallinas kamerorķestris, Viļņas pilsētas Sv. Kristofera kamerorķestris un Orķestris „Rīga” uzstāsies ar atsevišķām programmām. Koncerta otrajā daļā visi trīs orķestri apvienosies vienā orķestrī, simboliski veidojot asociācijas ar Baltijas valstu vienību, un atskaņos gan Baltijas valstu autoru darbus, gan Djūka Elingtona (Duke Ellington) svītu džezbendam un orķestrim „Nakts būtne” (Night Creature). Koncertā kopā ar orķestriem uzstāsies arī visu trīs valstu populāri solisti.

Līdztekus viesmākslinieku sniegumam svētku laikā ikvienam būs iespēja apskatīties īpaši veidotas izstādes, izbaudīt koncertprogrammas, apmeklēt vairākus bērniem veltītus pasākumus un tirdziņus, pusdienot Rīgas svētku restorānā, piedalīties sportiskās aktivitātēs.

Svētku dienās 18. un 19. augustā Rīgas pilsētas sabiedriskajā transportā varēs braukt bez maksas.