Baltijas valstu orķestri dāvās izcilu baudījumu mūzikas mīļotājiem

03.08.2018

Apvienojot Rīgas, Tallinas un Viļņas orķestrus, Baltijas valstīs iemīļotus solistus un pasaules džeza pērles līdztekus Baltijas valstu komponistu jaunradei, Rīgas svētku viesiem tiks piedāvāts reti dzirdams augstākās klases muzikāls baudījums. Par tā tapšanu, saturu un norisi stāsta pasākuma organizatora – Orķestra “Rīga” direktore, komponiste un mākslas doktore Ilona Breģe.

Kā radās ideja veidot koncertu ciklu Rīgā, Tallinā un Viļņā, apvienojot visu Baltijas galvaspilsētu orķestrus?

Tā ir trīs valstu galvaspilsētu gadiem ilgi lolota ideja, pie kuras strādājušas pilsētu pašvaldības un kas simtgadē realizēsies ar vēl nebijušu koncertprogrammu. Orķestri ir dažādi, katrs ar savu individualitāti, atšķirīgu skanējumu. Tas ir liels izaicinājums un iedvesmojoša aizrautība – apvienot šos kolektīvus vienā programmā, kas skanēs Rīgā, Tallinā un Viļņā.

Cik liels orķestris izveidosies, apvienojot visus mūziķus, un kas tiks atskaņots?

Rīgas orķestris ir liels – 47 mūziķi, kas pārstāv visas pūšaminstrumentu grupas, un šis sastāvs var spēlēt repertuāru no klasikas līdz džezam un eksperimentālai mūzikai. Tallinas kamerorķestris pēdējos gados ir guvis panākumus Eiropas koncertzālēs – tas ir neliels, mobils stīgu orķestris ar 15 mūziķiem.

Viļņas municipālais orķestris St. Christopher Chamber Orchestra arī ir stīgu kamerorķestris, turklāt Tallinas un Viļņas kamerorķestri dibināti salīdzinoši nesen – 20. gadsimta 90. gados. Tādējādi uz skatuves koncerta otrajā daļā būs ap 85 – 90 mūziķiem. Pēc sastāva tas ir simfoniskais orķestris plus džeza bigbends. Domājot par to, kur rast repertuāru šādam ne tik bieži dzirdamam sastāvam, esam izvēlējušies atskaņot gan pa vienam īpaši aranžētam skaņdarbam no katras Baltijas valsts, gan arī pasaules džeza zvaigznes Djūka Ellingtona skaņdarbu.

Amerikāņu komponists Djūks Elingtons savu opusu “Nakts būtnes” (Night Creature) džeza bigbendam un simfoniskajam orķestrim sacerēja 1955. gadā, un tajā pašā gadā tas tika pirmatskaņots Kārnegija zālē Ņujorkā. Dēvēts par Elingtona labāko skaņdarbu, bet pasaulē atskaņots reti, galvenokārt tādēļ, ka džeza bigbends un īpašs solistu džeza trio uz skatuves līdzās klasiskam simfoniskam orķestrim prasa lielus resursus un ļoti vispusīgus māksliniekus. Jāpiebilst, ka džeza trio sastāvā – klavieres, basģitāra un bungas – būs pieaicināti Latvijas un Igaunijas vadošie džezisti. Diriģēs Valdis Butāns, Orķestra “Rīga” mākslinieciskais vadītājs. Savukārt Baltijas valstu mūzikas īpašās veltes apvienotajam orķestrim būs Raimonda Paula dziesma “Es sev paņemšu līdz” ar dziedātāju Daumantu Kalniņu, lietuviešu džeza pianista, diriģenta un komponista Tomasa Leibura “Viļņas mozaīka” un igauņu akadēmiskās mūzikas flagmaņa Eino Tamberga Opening Fanfares.

Ņemot vērā, ka šāda orķestra sastāvs, kā minējāt, ir reti dzirdams, vai izvēlētie skaņdarbi arī pašiem orķestru mūziķiem īpaši iet pie sirds?

Koncerta pirmajā daļā katram no Rīgas, Viļņas un Tallinas orķestriem tiks dota iespēja parādīt labāko no sava repertuāra. Viļņas kamerorķestris gatavo īpašu uzstāšanos ar lietuviešu izcilo tautas dainu dziedātāju Veroniku Povilionieni un džeza saksofonistu Petras Višņauskas. Tallinas kamerorķestris plāno atskaņot Jana Rētsa Koncertu kamerorķestrim ar solistiem Raivo Tafenau (Raivo Tafenau, saksofons) un Tītsu Kikasu (Tiit Kikas, vijole). Komponists Jans Rētss igauņu mūzikā meklējis līdzīgus ceļus kā Imants Kalniņš latviešu simfoniskajā mūzikā ar savu 4. simfoniju – proti, akadēmiskās un populārās mūzikas sintēzi. Bet Orķestris “Rīga” sniegs klausītājiem Artura Maskata “Tango” versiju ar akordeonista Artura Novika dalību. “Tango” ir labi zināms Latvijā, bet Tallinā un Viļņā skanējis reti, un šis izcilais darbs spēj emocionāli uzrunāt klausītājus ne tikai koncertzālēs, bet arī lielās brīvdabas estrādēs. Tā tas notiks arī 25. augustā Tallinā, Brīvības laukumā, un 2. septembrī Viļņā, Katedrāles laukumā.

Kāpēc kā Rīgas koncerta norises vieta tika izvēlēta tieši VEF Kultūras pils zāle?

No vienas puses, tā ir lieliska iespēja parādīt viesiem šo brīnišķīgo zāli, kas jau ir iegājusi galvaspilsētas koncertdzīvē kā viena no labākajām. No otras puses, nav daudz iespēju atrast koncerta norisei pietiekami lielu skatuvi trīs orķestru spēlei, un VEF Kultūras pils skatuve ir piemērota. No trešās puses, šī programma ir tik kontrastējoša un vilinoša, ka ir vērts sadzirdēt un izbaudīt gan trīs orķestru apvienoto skanējumu, gan katra atsevišķā orķestra smalko un filigrāno spēli, un tas vislabāk ir iespējams koncertzālē.

Kas, Jūsuprāt, ir koncerta “Simtgades skaņas” galvenā mērķauditorija?

Domāju, ka tā ir ļoti plaša, jo Tallinas un Viļņas kamerorķestru uzstāšanās Rīgā, šķiet, līdz šim nav notikusi, un tā ir lieliska iespēja dzirdēt šos vieskolektīvus. Tajā pašā laikā programmā iekļauta katras valsts labāko mūzikas lappušu izlase, un izcilie viesmākslinieki no Lietuvas un Igaunijas ir īpaši “gards kumosiņš” baudīšanai Rīgas svētkos.

Kāds ir Jūsu vēlējums ikvienam rīdziniekam un pilsētas viesiem, kas šogad dodas uz Rīgas svētkiem?

Nepagurt pasākumu apmeklējumos, izvēlēties sev tīkamo un to izbaudīt, atpūsties un priecāties! Katrs brīdis smaida un laimes uzlabo veselību un dara mūs visus stiprākus!