Ar apgleznoto lāču figūru izstādes palīdzību vāc līdzekļus mazajiem pacientiem

dr. Klauss Herlics, “Buddy Bär Berlin GmbH” līdzdibinātājs un Rolfs Šute, Vācijas Federatīvās Republikas vēstnieks Latvijas Republikā (pa labi), Copyright: Vācijas vēstniecība Rīgā

Visi, kas Rīgas svētku laikā vēlas ne tikai atpūsties un izklaidēties, bet arī paveikt kādu labu darbu, ir aicināti apmeklēt starptautisko izstādi “United Buddy Bears” Doma laukumā. Izstādes īpašā misija ir palīdzēt trūkumā nonākušiem bērniem, tāpēc Rīgā “United Buddy Bears” kopā ar Bērnu slimnīcas fondu vāc ziedojumus mazajiem pacientiem, kuru ārstniecībai ir nepietiekošs valsts finansējums. Ko apskatīt izstādē un kāpēc Latvijai tajā ir divi lāči, stāsta Vācijas Federatīvās Republikas vēstnieks Rīgā Rolfs Šute.

1. Kā radās doma atvest lāču izstādi uz Rīgu? Kāpēc izvēlēts tieši lācis?

Mums – Vācijas Federatīvās Republikas vēstniecībai Rīgā – ir ārkārtīgi svarīgi, lai Vācija pasniegtu Latvijai un tās iedzīvotājiem tādu simtgades dāvanu, kuru bez maksas var izbaudīt patiešām visi. Tā radās ideja par izstādi „United Buddy Bears” Rīgā. Tajā apskatāmas 149 divmetrīgas, dzīvespriecīgās krāsās apgleznotas lāču figūras. Līdz šim izstādi aplūkojuši aptuveni 40 miljoni cilvēku vairāk nekā 30 izstādēs visos piecos kontinentos. Izstādes notikušas Riodežaneiro, Parīzē, Kairā, Sidnejā, arī Kubā, Ziemeļkorejā un citur. Tagad lāči pirmo reizi viesojas Baltijā. Katrs lācis pārstāv kādas valsts iedzīvotājus un kultūru, un to apgleznojis attiecīgās valsts mākslinieks. Lāči nostājušies cieši blakus plecu pie pleca, simbolizējot mieru, toleranci un saprašanos starp tautām. Cilvēkiem visā pasaule patīk lāči, it īpaši bērniem. Lācis ir arī Vācijas galvaspilsētas Berlīnes ģerboņa dzīvnieks, un Berlīne ir „United Buddy Bears” dzimtā pilsēta.


2. Ar ko Latvijas lācis šajā izstādē izcelsies?

Katrs lācis ir īpašs. Tas attiecas arī uz mākslinieka Kaspara Zariņa apgleznoto Latvijas lāci. Tagad savs lācis ir arī Rīgas pilsētai. “Rīgas lāča” gleznojumam skici veidojusi Pārdaugavas mūzikas un mākslas skolas audzēkne Patrīcija Laursone, pēc viņas veidotās skices lāča figūru apgleznoja māksliniece Viktorija Kosenko. “Rīgas lācis” tika svinīgi atklāts publikai izstādes atklāšanas ceremonijā 12. jūlijā, rībot Andžeja Grauda bungu skolas skaņām. Jauki, ka Rīgas lācis paliks Latvijas galvaspilsētā arī pēc sešas nedēļas ilgušās izstādes noslēguma. Viņš arī turpmāk pārstāvēs lāču vēstījumu par toleranci un saprašanos starp tautām, atsaucot atmiņā apjomīgo izstādi.

3. Kāpēc Latvijas lāča figūras apgleznošana tika uzticēta tieši Kasparam Zariņam?

Lēmumu uzaicināt Zariņa kungu par trešās paaudzes lāča mākslinieku pieņēma „United Buddy Bears”. Pirmo Latvijas lāci veidoja mākslinieks Aleksejs Naumovs, šis lācis patlaban uzturas Rīgas Valsts Vācu ģimnāzijā.


4. Latvijas lāča pamatvēstījums ir laimes un optimisma sajūtas radīšana. Vai tas bija mākslinieka priekšlikums?

Tā tas ir. Mākslinieks vēlējās paust šādas sajūtas, jo tās saskan ar viņa asociācijām un iespaidiem par Latviju. Viņa māksliniecisko interpretāciju var aplūkot katrs izstādes apmeklētājs pats.


5. Vai ticat, ka svētku laikā “United Buddy Bears” kopā ar Bērnu slimnīcas fondu izdosies savākt summu, kas spēs iepriecināt mazos pacientus, kuru ārstēšanai ir nepietiekošs valsts finansējums, un viņu vecākus?

„United Buddy Bears” īpaša iezīme ir arī tā, ka viņi aktīvi rūpējas par trūkumā nonākušiem bērniem. Tāpēc „United Buddy Bears” arī Rīgā kopā ar Bērnu slimnīcas fondu izstādes laikā vāc līdzekļus mazajiem pacientiem, kuriem veselības atgūšanai nav pieejams valsts finansējums. „United Buddy Bears” ir viesojušies visos kontinentos un līdz šim jau savākuši ziedojumus vairāk nekā 2 miljonu eiro apmērā. Mēs ceram, ka, vācot ziedojumus, varēsim atbalstīt Bērnu slimnīcas fonda darbu, kā arī būsim mazliet palīdzējuši mazajiem pacientiem.


6.  Ko Jūs novēlat ikvienam rīdziniekam un pilsētas viesim, kas šogad dodas uz Rīgas svētkiem?

Visiem Rīgas pilsētas svētku apmeklētājiem vēlam atrast Doma laukumā savas valsts lāci un atrast laiku arī citu valstu lāču apskatei, tādā veidā it kā dodoties nelielā ceļojumā pa visu pasauli. Tāpat pilsētas svētku apmeklētājiem vēlam izprast lāču vēstījumu par to, cik svarīgas ir mierpilnas un draudzīgas attiecības, cik liela loma ir tolerancei un spējai respektēt citus. Bez tam, mēs ceram, ka tādējādi būsim devuši arī savu ieguldījumu apburošās Rīgas pilsētas svētku veidošanai un lāči ar savu klātbūtni vairos kopīgo prieku par mūziku, deju un ziediem.