Rīgas Latviešu biedrības pasākumi savienos trīs gadsimtus

Rīgas Latviešu biedrība Rīgas svētku laikā apmeklētājiem vērs ne tikai savas ēkas durvis, bet arī piedāvās plašu koncertprogrammu pāri ielai esošajā Vērmanes dārzā. Tur trīs dienu laikā uz divām skatuvēm notiks 28 lielāki un mazāki koncerti, kā arī vairāk par 20 aizraujošiem notikumiem – paredzēti dažādām gaumēm un vecumiem. Kā stāsta Rīgas Latviešu biedrības biroja vadītāja Stella Līpīte: “Vērmanes dārzā Rīgas svētku dienās 21. gadsimts satiksies ar 19. un 20. gadsimtu.”

Rīgas Latviešu biedrībai šogad aprit 150 gadi. Kā, gadiem ritot, ir mainījusies tās loma un uzdevumi? 

Senākā latviešu nacionālā organizācija – Rīgas Latviešu biedrība, kas dibināta 1868. gadā un kuras darbība atjaunota 1989. gada 14. janvārī, ir brīvprātīga, neatkarīga sabiedriska izglītības un kultūras organizācija. Tās mērķi visā tās pastāvēšanas laikā nav daudz mainījušies. Galvenie no tiem sargāt un kopt latviešu tautas kultūru, valodu, tautas tradīcijas, nacionālo identitāti un latvisko dzīvesveidu, veicināt latviešu nacionālās piederības un valstiskās apziņas nostiprināšanos, sekmēt izglītības, zinātnes, mākslas un literatūras attīstību. Ejot līdzi laikam, mainās vien darbi, līdzekļi un veidi mērķu īstenošanai. Šodienas biedrībai klāt nāk vēl kāds nozīmīgs uzdevums – saglabāt, uzturēt un kopt valsts nozīmes arhitektūras pieminekli – Rīgas Latviešu biedrības namu, kam ir simboliska vērtība mūsu tautas apziņā.

Rīgas Latviešu biedrība var lepoties ar to, ka savulaik aizsākusi daudzus darbus un joprojām ir dzīvas tās iedibinātās tradīcijas, varam priecāties, ka, nodibinoties Latvijas valstij, šīs tradīcijas turpinās valsts paspārnē. Esam gandarīti, ka 50 gadus pirms Latvijas valsts dibināšanas esam veidojuši un stiprinājuši tās pamatus, esam cieši stāvējuši klāt arī mūsu valsts atjaunošanas procesiem, biedrībai atdzimstot Atmodas laikā.

Šodien strādājam, mūsdienīgā ceļā turpinot mūsu priekšteču aizsākto, cenšamies stiprināt pilsoniskās sabiedrības tradīcijas un rūpēties par to pamatvērtību uzturēšanu, ko biedrības pamatos lika tās dibinātāji.

Kāpēc šogad paralēli Jūsu rīkotajiem pasākumiem pašā Biedrības namā tika izvēlēts arī Vērmanes dārzs? Kas to padara īpašu?

Rīgas svētku rīkotāji ir devuši lielisku iespēju Rīgas Latviešu biedrībai savā 150. jubilejas gadā iziet ārpus sava nama sienām, sperot vien nelielu soli pāri Merķeļa ielai, nonākot Vērmanes dārzā. Tādējādi ir radīta iespēja biedrības jubilejas, ko atzīmēsim 2018. gada oktobra beigās, svinības uzsākt daudz vērienīgāk un plašākā viesu pulkā. Tas dod mums iespēju pasapņot par to, kā ir bijis toreiz – pirms 150 un nedaudz mazāk gadiem, par to, ko teiktu mūsu priekšteči par mums – šodienas rīdziniekiem un Rīgas Latviešu biedrības biedriem, kā vērtētu mūsu darbus, un kā justos mēs, ja būtu iespēja satikt savus priekštečus. Vērmanes dārzā Rīgas svētku dienās 21. gadsimts satiksies ar 19. un 20. gadsimtu. Te mīsies sapņi – mūsu priekšteču pirms 150 gadiem izsapņoti un attiecināmi uz pirmo latviešu nacionālo organizāciju – Rīgas Latviešu biedrību, un šo sapņu iemiesojums esam mēs – 21. gadsimta cilvēki, turpinot pirms vairāk nekā gadsimta iesāktos darbus. Un te būs mūsu – šodienas Rīgas Latviešu biedrības pārstāvju sapņi par nākotni, radošumu, mūziku un Rīgu. Te, kā tikai sapnī iespējams, svētku laikā sajūtās un realitātē varēsim satikties ar mūsu priekštečiem, lai kopīgi svinētu Rīgas Latviešu biedrības un Rīgas svētkus.

Vai Jūsu piedāvātajā programmā ir iekļauts arī kāds priekšnesums, kas ir gaidāms kā īpaši spilgts – ko nedrīkstētu palaist garām?

Rīgas Latviešu biedrība programmā "Sapņu dārzs – Rīgas Latviešu biedrībai 150" Vērmanes dārzā svētku viesiem piedāvā daudzveidīgas norises – uz divām skatuvēm notiks 28 lielāki un mazāki koncerti un 23 notikumi, katram dodot iespēju atrast ko sev interesantu. Mūzikas gardēžiem – Rīgas svētku ieskaņas koncerts „Laikmets un Mūzika” 17. augusta vakarā, koncerts „Laikmets. Mūzika. Iedvesma” 18. augusta vakarā un koncerts „Vasaras serenāde” 19. augustā. Emocionāli pacilājošs solās būt Nacionālo bruņoto spēku Štāba orķestra koncerts „Skaista mana tēvu sēta” 18. augusta pievakarē. Dejas mīļotājiem – koncerts „Deja cauri gadsimtiem” 18. augustā un „Soļi laikā” 
19. augustā. Tautas tradīciju kopējiem un kora dziesmas cienītājiem – koncerti „Jaunās folkloras zvaigznes” un „Dziesma manai Rīgai” 18. augustā un koncerts „Mazā bilžu rāmītī” 19. augustā. Teātra mīļotājiem – uzvedums „Re, kā ziņģe skan” 18. augustā. Ģimenēm – koncerti “Dziedu vakaros un rītos” un „Cauri pilsētai, cauri gadsimtiem” 19.augustā. Un, protams, svētku laukumi, kuros tiekas triju gadsimtu Rīga un rīdzinieki, kā arī mazās skatuves programma RLB Mūzikas komisijas laukumā – krāsaina un daudzveidīga. Aicinu ieskatīties arī Rīgas Latviešu biedrības bagātās vēstures albuma lapaspusēs īpaši svētkiem gatavotā izstādē Vērmanes dārzā un ekskursijās Rīgas Latviešu biedrības namā !

Kas, Jūsuprāt, šajos Rīgas svētkos, kas notiek Latvijas simtgades gadā, varētu būt tas, ko Rīgas Latviešu biedrības dibinātāji novēlētu rīdziniekiem?

Sapņot un nebaidīties no lieliem mērķiem un darbiem. Veikt tos soli pa solim, jūtot biedra plecu, nemeklēt atšķirīgo, bet gan kopīgo, nemeklēt to, ka šķir, bet gan to, kas vieno. Lepoties ar to, kas ir sasniegts!


Ko Jūs novēlat Rīgas Latviešu biedrībai?

Novēlu to, kas rakstīts Rīgas Latviešu biedrības karogā – stāvi stipri, strādā droši! 
Bet ko Jūs ieteiktu ikvienam rīdziniekam un pilsētas viesim, kas šogad dodas uz Rīgas svētkiem? Katram kuplajā svētku programmā atrast kaut ko sev interesantu un saistošu, izzināt, izbaudīt, gūt spilgtas emocijas un pozitīvu lādiņu. Un, protams, sapņot! Jo sapņi piepildās!